tel. 99884-100 PUCK, ul. Mestwina 11
Strona Główna
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
Historia
Galeria
Informacje
Media o nas
Kontakt
  :: ĆWICZENIA ::
strona: 1 z 3
Pożar silosu zbożowego - ćwiczenia
Kliknij, aby zobaczyć galerię 8 czerwca 2016 roku, Komenda Powiatowa PSP w Pucku, zorganizowała ćwiczenia na Gospodarstwie Rolniczym w Celbowie. Założono, że w wyniku zaprószenia ognia dochodzi do pożaru silosu zbożowego, pożar zagraża budynkowi (stodoła) oraz dwóm składom palet drewnianych. Podczas próby gaszenia pożaru, jeden z pracowników Gospodarstwa zostaje poszkodowany. W działaniach brali udział strażacy z Pucka, Połczyna, Gnieżdżewa, Mrzezina, Smolna, Darzlubia i Starzyna. Ich zadaniem było między innymi: ewakuacja ze strefy zagrożonej osoby poszkodowanej oraz udzielenie jej kpp, podział terenu akcji na odcinki bojowe, prowadzenie działań gaśniczych w natarciu i w obronie oraz przegrupowanie SiS na terenie akcji w chwili rozprzestrzenienia się pożaru na drewniane palety. Kierownictwo Gospodarstwa zezwoliło na podpalenie wyłączonego z eksploatacji budynku, co wprowadziło realizm do ćwiczeń. Po zrealizowaniu założeń działania zostały omówione, a biorący w nich udział strażacy zapoznali się z obiektami znajdującymi się na trenie Gospodarstwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Ćwiczenia w leśnictwie Sobieńczyce
Kliknij, aby zobaczyć galerię 16 kwietnia przeprowadzono kolejne już ćwiczenia z taktyki działań gaśniczych w ramach szkolenia członków OSP. Tym razem na lokalizację ćwiczeń wybrano tereny leśne w leśnictwie Sobieńczyce. Kursanci ćwiczyli praktyczne użycie pilarek do drewna oraz rozwinięcia podczas pożarów lasu. Sobotnie szkolenie zakończyło się ćwiczeniami taktyczno-bojowymi. Założono, że pali się las na obszarze około 0,5 ha. Zadaniem ćwiczących było podanie łącznie 8 prądów wody w natarciu na objęty pożarem obszar lasu, sprawienie zasilania wodnego ze stawów ppoż. znajdujących się około 200 metrów od miejsca stacjonowania samochodów z wykorzystaniem pomp pływających i zbiorników brezentowych. Na koniec ćwiczenie tradycyjnie podsumowano oraz omówiono ich przebieg.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Pożar lasu - zagrożony kompleks wojskowy
Kliknij, aby zobaczyć galerię 16 października, Komenda Powiatowa PSP w Pucku wspólnie z Komendą Portu Wojennego - Punktem Bazowania w Helu, przeprowadziły ćwiczenia zgrywające. Założono, że w wyniku powstania pożaru lasu na półwyspie helskim, zagrożone są magazyny na terenie kompleksu wojskowego. W pozorowanej akcji brały udział: GBA i GCBA z PSP Puck, GCBA-Rt z OSP Hel, GBA z OSP Jastarnia, GCBA-Rt z OSP Chłapowo oraz GCBA z WSP Hel. Pierwszy na miejsce zdarzenia przybywa zastęp z WSP Hel, który stwierdza, że pali się ściółka leśna przy jednym z magazynów. W miedzy czasie na miejsce zdarzenia przybywa komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Helu, który przejmuje dowodzenie. Założono, że w początkowej fazie akcji pali się ok. 50 m2 lasu przy budynku magazynowym z materiałami wybuchowymi, konieczne są dodatkowe siły i środki. Następnie w ogniu staje drugi obiekt magazynowy. Z magazynu, wykorzystując lokomotywę wąskotorową i wagoniki, prowadzona jest ewakuacja materiałów wybuchowych, następuje eksplozja amunicji, poszkodowane zostają dwie osoby. Wagonikiem były przewożone silne toksyczne środki chemiczne i istnieje realna groźba ich rozszczelnienia. Strażacy otrzymują zadanie ugaszenia pożaru wagoników. Wskutek podejścia ratowników bez zabezpieczenia poszkodowanych zostaje kolejno 6 ratowników. Ostatecznie pożar zostaje opanowany, a poszkodowanym udzielona jest kwalifikowana pierwsza pomoc. To pierwsze wspólne ćwiczenia z Komendą Portu Wojennego o takiej skali. Dla lepszej koordynacji działań zdecydowano, że ćwiczenia będą powtarzane cyklicznie, kolejne zaplanowano na wiosnę 2016 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Ewakuacja DPS-u w Pucku
Kliknij, aby zobaczyć galerię 2 października przeprowadzono próbną ewakuację personelu i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pucku. Założono, że w pomieszczeniu kuchennym w jednym ze skrzydeł budynku, powstał pożar który stwarzał zagrożenie życia i zdrowia osób tam przebywających. Pracownicy DPS-u przystąpili do ewakuacji podopiecznych oraz podjęli próbę ugaszenia pożaru. Zaalarmowano Straż Pożarną z Pucka, która po przybyciu ewakuowała i udzieliła kpp osobom poszkodowanym oraz ugasiła pożar. Po ćwiczeniach nastąpiło ich omówienie natomiast strażacy zapoznali się ze specyfiką całego obiektu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Pożar w Rezerwacie Bielawa - ćwiczenia
Kliknij, aby zobaczyć galerię 11 października, w ramach kursu podstawowego OSP przeprowadzono na terenie Leśnictwa Starzyno szkolenie z taktyki działań gaśniczych (pożary lasów) oraz z praktycznego użycia pilarek do drewna. Szkolenie podsumowane zostało ćwiczeniami na terenie Rezerwatu Bielawa. Założono, że w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej dochodzi do pożaru samochodu służby leśnej patrolującej pas techniczny w Rezerwacie. Leśnicy próbują gasić ogień jednakże dochodzi do wybuchu zbiornika z paliwem i rozprzestrzenienia się pożaru na wrzosowiska oraz las. Dodatkowo jedna osoba zostaje poszkodowana (poparzenia twarzy i dłoni). Zadaniem ćwiczących było zbudowanie zaopatrzenia wodnego ze studni głębinowej nr 5 i przy pomocy dwóch motopomp zorganizowanie systemu magazynowania wody w dwóch zbiornikach brezentowych 2500 l. Następnie przy pomocy pomp pływających przepompowywano wodę do samochodów, które z kolei przetłaczały ją bezpośrednio do wozów z których podano łącznie 6 prądów wody w natarciu (dwa na las, cztery na wrzosowiska). Działaniami kierował st. asp. Wojciech Żytka, a dowódcami dwóch odcinków bojowych byli: st. ogn. Jan Struck i st. sekc. Zbigniew Labuhn. Tradycyjnie po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło ich podsumowanie i omówienie, a ze strony gospodarzy mogliśmy usłyszeć kilka ciekawostek na temat samego Rezerwatu i jego „mieszkańców”. Uczestnikom ćwiczeń dziękujemy za zdyscyplinowanie i profesjonalne podejście do założeń, a gospodarzom za umożliwienie przeprowadzenia szkolenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Ratownictwo chemiczne
Kliknij, aby zobaczyć galerię Cykl wrześniowych ćwiczeń z ratownictwa chemicznego miał za zadanie utrwalić i wypracować optymalne metody zachowania strażaków podczas usuwania skutków zagrożenia ze strony substancji niebezpiecznych. Do tego typu akcji w sytuacji realnego zdarzenia, dysponowana jest specjalistyczna grupa z JRG Gdynia. Działania naszych strażaków określają czynności na poziomie podstawowym i należą do między innymi nich: ewakuacja poszkodowanych, udzielanie kpp i przekazanie ich ZRM, identyfikacja substancji, wyznaczenie stref bezpieczeństwa czy budowa stanowiska do dekontaminacji wstępnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Zagrożenie na zamarzniętych akwenach wodnych
Kliknij, aby zobaczyć galerię W pierwszej połowie lutego, na zmianach służbowych, przeprowadziliśmy cykl ćwiczeń z ratownictwa lodowego. Zadaniem strażaków było dotarcie do osoby pod którą załamał się lód, przetransportowanie jej na brzeg oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przy okazji tego wydarzenia przypominamy o zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny. Pamiętajmy, iż przebywanie na zamarzniętym akwenie (rzeki, kanały, jeziora, stawy, zatoka pucka) niesie za sobą niebezpieczeństwo utonięcia. Niebezpieczeństwo załamania się lodu zwiększa się w czasie odwilży, natomiast trzeszczenie lodu może świadczyć o zbyt cienkiej jego tafli w okresie mrozów. Należy zatem pamiętać o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu. Grubość lodu gwarantująca Twoje bezpieczeństwo to minimum 15 cm. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada mniejszą wytrzymałość. Niebezpieczny jest także lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, itp., gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej. Co roku pod lodem giną ludzie, w większości są to wędkarze. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności. W razie pękania pod Tobą lodu staraj się zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie Twojego ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni). W razie pęknięcia lodu nie wpadaj w panikę, lecz działaj rozważnie i zdecydowanie. Gdy zdarzy nam się wpaść do wody, należy przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i spokojnie wzywać pomocy, unikając wszelkich prób wydostania się, jednakże jeżeli powłoka lodu jest cienka należy jak najszybciej dostać się do trwalszej pokrywy i nie wychodząc na lód, oczekiwać na pomoc. Ratując człowieka spod lodu nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu (konar drzewa, pasek, szalik czy kurtka), położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się wolno wyciągać go w stronę brzegu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać straż pożarną, policję lub inne służby.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Pożar młodnika – ćwiczenia.
Kliknij, aby zobaczyć galerię 18 maja, w ramach kursu podstawowego OSP, dla ratowników Gminy Krokowa, przeprowadzono na terenie Leśnictwa Lisewo, ćwiczebną akcję gaśniczą – pożar lasu (młodnik bukowy). W założeniu pożarem objęte było około 1 ha młodnika bukowego, a ogień rozprzestrzeniał się w kierunku kompleksu leśnego. Głównym zadaniem, biorących udział w działaniach, którymi dowodził kpt. Joachim Marzeion, było przećwiczenie wariantu magazynowania wody na terenie akcji. W tym celu część jednostek OSP rozstawiła zbiorniki brezentowe, które następnie wypełniła wodą z samochodów, po czym udała się do hydrantu w celu zatankowania pojazdów. Celem pozostałych było podanie 6 prądów wody w natarciu oraz wykonanie zasilania z rozstawionych wcześniej zbiorników. Po wykonaniu zadania nastąpiło podsumowanie i omówienie ćwiczeń.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Strażacy w markecie budowlanym
Kliknij, aby zobaczyć galerię Ćwiczenia zorganizowano dla strażaków PSP Puck oraz OSP Połczyno, Gnieżdżewo i Żelistrzewo. Założono, że w jednym z pomieszczeń socjalnych dochodzi do pożaru termowentylatora. Duże zadymienie rozprzestrzenia się na całą część administracyjno-socjalną, powodując załączenie się czujki dymowej. Personel oraz klienci sklepu ewakuują się na zewnątrz, kierowniczka obiektu wzywa straż pożarną. Zadaniem strażaków było odszukanie dwóch osób, które nie mogły o własnych siłach wydostać się z obiektu. Następnie założono, że pożar rozprzestrzeni się na cały budynek. KDR podjął decyzje o przegrupowaniu sił i środków oraz podaniu łącznie pięciu prądów wody na w tym jednego z podnośnika hydraulicznego SH-21. Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło ich omówienie, ćwiczący mogli zapoznać się z zagrożeniami w obiekcie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Pokaz – szkolenie z technik ratowniczych
Kliknij, aby zobaczyć galerię 20 października została zorganizowana, dla strażaków PSP Puck oraz uczestników kursu OSP, prezentacja sprzętu ratowniczego połączona ze pokazem technik z ratownictwa drogowego. Szkolenie przeprowadziła firma BA SYSTEM, a jego uczestnicy mogli w praktyce sprawdzić techniki rozcinania i rozginania karoserii samochodowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz metody ewakuacji poszkodowanych z rozbitych pojazdów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
strona: 1 z 3