tel. 99884-100 PUCK, ul. Mestwina 11
Strona Główna
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
Historia
Galeria
Informacje
Media o nas
Kontakt
  :: AKCJE RATOWNICZO-GAŚNICZE ::
strona: 1 z 33
Podtopienia w powiecie puckim
Kliknij, aby zobaczyć galerię Około 250 razy wyjeżdżali strażacy w lipcu do zdarzeń polegających na likwidacji zagrożeń związanych z gwałtownymi opadami deszczu oraz porywistym wiatrem. Najwięcej tego typu interwencji zanotowaliśmy 14 i 15 lipca, kiedy nad naszym powiatem przechodził front atmosferyczny z gwałtownymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. W działania ratownicze zaangażowane były niemal wszystkie siły i środki ochrony przeciwpożarowej dostępne w powiecie, w KP PSP Puck zwiększone zostały obsady stanowiska kierowania jak i wozów bojowych. Od godzin wieczornych 14 lipca do południowych 15 lipca strażacy wypompowywali wodę z zalanych budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, zakładów pracy, zbiorników retencyjnych, posesji, ulic, pól itp. Woda zalewała wyposażenie mieszkań, sprzęt, maszyny, uprawy na polach oraz w szklarniach, pola namiotowe i campingowe, silny wiatr natomiast powalał drzewa i konary niszcząc samochody czy elewacje budynków, w wielu przypadkach przynosząc duże straty finansowe. Najgorsza sytuacja wystąpiła w Gminie Kosakowo, gdzie w wielu miejscach, do odpompowania wody użyty został zestaw pompowy wysokiej wydajności z PSP Puck.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Czołowe zderzenie samochodów w Celbowie
Kliknij, aby zobaczyć galerię 9 lipca około godziny 13:30, doszło do bardzo groźnego wypadku na odcinku drogi DW-216 w Celbowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów GBA i SLRt z JRG Puck stwierdzono, że doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych w wyniku czego poszkodowane zostało siedem osób (pięć osób dorosłych i dwoje dzieci). Pięć osób znajduje się na zewnątrz pojazdu, dwie osoby dorosłe pozostają uwięzione w pojeździe. Dwa zespoły ratownictwa medycznego na miejscu zdarzenia udzielają pomocy medycznej osobom będącym na zewnątrz pojazdu. Następnie na miejsce zdarzenia przybyły kolejne zastępy straży: GCBA z OSP Gnieżdżewo i GBA z OSP Połczyno oraz kolejne zespoły ratownictwa medycznego wraz z policją. Na miejsce zadysponowano śmigłowiec LPR. Droga została całkowicie zablokowana w obu kierunkach. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, założenie kołnierzy ortopedycznych tlenoterapia bierna, tamowanie krwotoków) dwóm osobom poszkodowanym znajdującym się w jednym z samochodów oraz wydobyciu ich z pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Zabezpieczono również miejsce lądowania i startu śmigłowca LPR. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitali w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
8 osób rannych w wypadku we Władysławowie
Kliknij, aby zobaczyć galerię 7 lipca około godziny 15:10, dyżurny SKKP w Pucku, odebrał zgłoszenie o wypadku samochodowym we Władysławowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu SLRt z OSP Władysławowo stwierdzono, że doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych, którymi łącznie podróżowało 8 osób, na miejscu ZRM i policja. Mężczyzna oraz dwójka dzieci z samochodu Opel Zafira znajdują się w karetce pogotowia, kobieta z tego samochodu leży na tylnym siedzeniu pod opieką ZRM. W samochodzie Audi A4 znajdują się dwie osoby (mężczyzna i kobieta na tylnym siedzeniu, natomiast trzecia kobieta leżała na zewnątrz. Pojazdy znajdują się częściowo na pasie oraz jezdni w kierunku Pucka. Po kilku minutach na miejsce zdarzenia dojechały zastępy SLOp, GBA i SLRt z JRG Puck. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kpp trzem osobom z samochodu Audi A4 (w pierwszej fazie akcji przez ratowników OSP Władysławowo - założenie kołnierzy ortopedycznych, przykrycie folią termoizolacyjną, wsparcie psychiczne). Po dojeździe zastępów z PSP Puck pomagano w udzielaniu kpp poszkodowanym, w ich transporcie do karetek pogotowia oraz śmigłowca LPR (lądowisko wyznaczono oraz zabezpieczono na pobliskim polu). Na czas działań ratowniczych droga została całkowicie zablokowana, policja wyznaczyła objazdy. W dalszej części działań (po przetransportowaniu rannych do szpitali) strażacy kierowali ruchem na drodze od strony Władysławowa, odłączyli akumulatory, a po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję, zepchnięto samochody na pobocze oraz zneutralizowano płyny eksploatacyjne z rozbitych pojazdów. Ranni zostali przetransportowani do szpitali w Wejherowie, Gdyni oraz Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Uderzenie w drzewo przed Helem
Kliknij, aby zobaczyć galerię 20 czerwca o godz.: 9:01, do dyżurnego SKKP w Pucku, wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym, na odcinku DW 216, pomiędzy Juratą a Helem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu GCBA z OSP Hel stwierdzono, że poruszający się w kierunku Helu, samochód osobowy, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Samochodem podróżowały dwie osoby: kobieta (pasażerka), która leżała na zewnątrz (prawdopodobnie wypadła z samochodu w chwili wypadku) przytomna z raną głowy oraz mężczyzna (kierowca) uwięziony w samochodzie (kończyny dolne, tułów) bez czynności życiowych. Na miejscu, teren zdarzenia, zabezpieczyła policja. Do zdarzenia zadysponowano SLRt z OSP Jastarnia (godzina przybycia 9:22), GCBA z WSP Hel (godzina przybycia 9:35), GBA, GCBA i SLOp z JRG Puck (godzina przybycia 9:36) oraz dwa ZRM i śmigłowiec LPR. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp poszkodowanej kobiecie (ułożenie na noszach, założenie kołnierza ortopedycznego, opatrzenie rany głowy, przekrycie folią termoizolacyjną, wsparcie psychiczne) oraz jej przekazaniu w chwili przybycia ZRM. ZRM przetransportował poszkodowaną do śmigłowca LPR (śmigłowiec wylądował około 1,5 km od miejsca wypadku, poszkodowaną odtransportowano do szpitala w Gdańsku). Jednocześnie, po stwierdzeniu braku czynności życiowych u kierującego, przystąpiono do wykonywania dostępu przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Przybyłe kolejne zastępy pomagały w tych czynnościach. Kierujący pojazdem został wydobyty o godz.: 9:40, lekarz pogotowia stwierdził zgon mężczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Wypadek podczas wykonywania manewru wymijania
Kliknij, aby zobaczyć galerię Prawdopodobnie taka była przyczyna bardzo groźnego wypadku do którego doszło 16 czerwca na odcinku drogi gminnej 1513G, pomiędzy Żelistrzewem a skrzyżowaniem z DW 216. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów GBA 2,5/25, GCBA 5/35 i SLOp z JRG Puck stwierdzono, że samochód osobowy, poruszający się w kierunku skrzyżowania z drogą wojewódzką 216, uderzył w drzewo w wyniku czego poszkodowane zostały cztery osoby (kobieta z trójką dzieci). W chwili przybycia jednostek ochrony ppoż. dwoje dzieci przebywało w karetce pogotowia, natomiast matka i trzecie dziecko uwięzieni zostali w pojeździe. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu przy pomocy sprzętu hydraulicznego do osób poszkodowanych, ich wydobyciu oraz pomocy w transporcie do karetek pogotowia. Poszkodowani po zaopatrzeniu zostali przetransportowani do szpitali w Pucku i w Wejherowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Pożar w prowizorycznej stolarni
Kliknij, aby zobaczyć galerię 9 maja o godz.: 11:14, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze garażu w Połchowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów GBA, GCBA i SLOp z PSP Puck stwierdzono, że z zamkniętego garażu o konstrukcji metalowej wydobywa się dym. Z uzyskanych informacji od sąsiadów wynikało, że właściciel użytkuje obiekt jako stolarnię, w środku znajduje się między innymi piła formatowa. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej, wyważeniu bramy garażowej oraz podaniu jednego prądu wody na palące się urządzenie. Po stłumieniu płomieni i oddymieniu budynku urządzenie schłodzono.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Ogień w markecie wielkopowierzchniowym
Kliknij, aby zobaczyć galerię Do groźnie wyglądającego pożaru doszło 7 maja w jednym ze sklepów w Pucku. O godz.: 20:44, dyżurny SKKP, otrzymał zgłoszenie o pożarze i dużym zadymieniu w obiekcie handlowym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów GCBA i GBA z PSP Puck oraz GCBA z OSP Gnieżdżewo stwierdzono, że pali się w pomieszczeniu rozdzielni prądu (powierzchnia pomieszczenia 3x4 metra). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w budynku, następnie podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się urządzenia. Po ugaszeniu pożaru oddymiono i przewietrzono cały budynek. Na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie energetyczne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Zaśnięcie za kierownicą
Kliknij, aby zobaczyć galerię Do wypadku doszło 3 maja w Piaśnicy Wielkiej około godziny szóstej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów SLRt i GCBA z JRG Puck oraz GBA z OSP Leśniewo stwierdzono, że na prostym odcinku jezdni kierujący samochodem osobowym zasnął podczas jazdy i uderzył w drzewo. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, kierowaniu ruchem drogowym oraz neutralizacji plamy oleju. Poszkodowany został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Pucku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Siedem osób rannych w zderzeniu dwóch samochodów
Kliknij, aby zobaczyć galerię Do groźnego wypadku samochodowego doszło 30 kwietnia w Gminie Kosakowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu GBA z OSP Kosakowo, stwierdzono że kierujący jednym z pojazdów najechał na tył innego samochodu, w wyniku czego poszkodowane zostały cztery osoby. Do zdarzenia zadysponowano dodatkowo GBA z JRG Rumia, SLRt i GBA z JRG Puck oraz GCBA z JRG 3 Gdynia Oksywie. Podczas udzielania pomocy poszkodowanym (opatrywanie ran, unieruchamianie złamań kończyn górnych i dolnych, tlenoterapia, wsparcie psychiczne) okazało się, że pomocy medycznej potrzebuje siedem osób. Poszkodowani po zaopatrzeniu zostali przetransportowani do Szpitali w Gdyni i Wejherowie. Strażacy dodatkowo oświetlili teren działań, kierowali ruchem drogowym oraz zneutralizowali plamę oleju.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
Wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu
Kliknij, aby zobaczyć galerię 29 kwietnia o godzinie 9:30, do dyżurnego SKKP w Pucku, wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na jednym ze skrzyżowań w Żelistrzewie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów SLOp, GBA, GCBA z JRG Puck stwierdzono, że zderzyły się dwa samochody osobowe w wyniku czego poszkodowane zostały trzy osoby. Ranni znajdowali się w pojazdach, byli przytomni ale nie były wstanie samodzielnie opuścić samochodów. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów i zamknięciu zaworu LPG w jednym z samochodów. Udzielono pomocy ratownikom medycznym w wydobyciu rannych z pojazdów na nosze medyczne i w przetransportowaniu ich do karetek pogotowia. Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowych przez policje, posprzątano jezdnie. Podczas prowadzenia akcji całkowicie zamknięta była ulica Kasztanowa w kierunku Pucka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
powrót ^
strona: 1 z 33